Podielové spoluvlastníctvo je špecifický právny vzťah, pri ktorom viaceré osoby vlastnia jednu spoločnú vec, pričom každému spoluvlastníkovi prináleží presne určený podiel. Podľa súdnej praxe platí zásada, že nikoho nemožno nútiť zotrvať v spoluvlastníctve. Každý spoluvlastník má preto právo kedykoľvek požiadať o jeho zrušenie a vyporiadanie.
Na vyporiadanie podielového spoluvlastníctva existujú dva hlavné spôsoby: dohoda a súdne konanie.
Dohoda o zrušení spoluvlastníctva
Najskôr je vhodné pokúsiť sa o dohodu s ostatnými spoluvlastníkmi. Odporúča sa osloviť ich písomne a navrhnúť zrušenie spoluvlastníctva spolu s konkrétnym spôsobom vyporiadania. Ak sa spoluvlastníci dohodnú, v prípade nehnuteľnosti je potrebné spísať písomnú dohodu o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva. Následne sa táto dohoda predloží katastru nehnuteľností, ktorý zmenu zaregistruje.
Táto možnosť je upravená v § 141 Občianskeho zákonníka, ktorý vyžaduje písomnú formu dohody, ak sa spoluvlastníctvo týka nehnuteľnosti.
Súdne vyporiadanie spoluvlastníctva
Ak dohoda nie je možná, ktorýkoľvek spoluvlastník má právo podať žalobu na zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva. Súd má pri riešení tejto žaloby ustanovené tri postupné kroky, ktoré musí skúmať:
- Rozdelenie veci – Prvou možnosťou je fyzické rozdelenie spoločnej veci, ak je to právne a technicky možné. Pozemky sa dajú rozdeliť takmer vždy (treba si dať pozor na to, kde sa predmetné pozemky nachádzajú), ale pri nehnuteľnostiach, ako sú byty či rodinné domy, je to často komplikované, avšak nie je to nemožné. Rozdelenie musí zachovať funkčnosť veci a nemôže ju znehodnotiť. Prihliada sa pri tom na viacero skutočností.
- Prikázanie veci za náhradu – Ak rozdelenie nie je možné, súd môže prikázať vec jednému alebo viacerým spoluvlastníkom, ktorí sú povinní vyplatiť ostatných. Pri tomto riešení súd prihliada na využiteľnosť veci a na správanie spoluvlastníkov.
- Predaj veci a rozdelenie výťažku – Ak nikto zo spoluvlastníkov nemá záujem o prevzatie veci za náhradu, súd môže nariadiť jej predaj a rozdelenie výťažku medzi všetkých spoluvlastníkov podľa ich podielov.
Tieto možnosti sú uvedené v § 142 Občianskeho zákonníka a súd ich musí posudzovať v stanovenom poradí.
Možnosť zamietnutia žaloby
Súd môže v určitých prípadoch žalobu zamietnuť, ak existujú dôvody hodné osobitného zreteľa. Môže ísť napríklad o situácie, keď by zrušenie spoluvlastníctva spôsobilo niektorému spoluvlastníkovi neprimerané ťažkosti, napríklad kvôli vysokému veku alebo finančným obmedzeniam.
Prečo najskôr skúsiť dohodu?
Pokúsiť sa o mimosúdne vyporiadanie má veľký význam aj v prípade neskoršieho súdneho konania. Ak spoluvlastník, ktorý podal žalobu, najprv vyzval ostatných na dohodu a oni ju odmietli, súd mu môže priznať náhradu trov konania, ak spor vyhrá. Týmto spôsobom môže zvýšiť svoje šance na priaznivý výsledok, najmä ak súd rozhodne v súlade s jeho pôvodným návrhom.
Týmto spôsobom je možné dosiahnuť zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva buď dohodou, alebo prostredníctvom žaloby, pričom každá cesta má svoje výhody a nevýhody.